antalya ihh ihh antalya

BİR BAKIŞTA 2017 ANTALYA İHH

 2016 son günlerinde bir yolculukla başladı 2017 yılı. Bu yolculuk kadim şehir Halep’tendi. Suriye rejimi ve destekçilerinin kuşatma altına aldığı, insani yardımların bile girişine izin verilmeyen Halep’te mahsur kalan siviller, büyük bir katliamla karşı karşıya kalmıştı. İnsani koridor açmak için vakfımızın çağrısıyla yola çıkan  ‘’Halep’e Yol Açın’’ Türkiye genelinden 5000 den fazla araç ve 40 bin yolcu katıldı. Bizde Antalya İHH olarak Hz İbrahim’in ateşine su taşıyan karınca misali 40 araç ve 200 kişi ile iştirak ettik bu konvoya.  Bu esnada İHH, BM ve diğer paydaşların insani diplomasi görüşmeleriyle birlikte Türkiye’nin girişimleri sonuç vermeye başlamıştı. Görüşmeler sonrasında 45 bin kişi hızlıca güvenli bölgelere tahliye edildi. İlerleyen günlerde BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın danışmanı Jan Egeland, Suriye’deki ateşkes ve tahliyeler için “Başta İHH olmak üzere, tüm Türk sivil toplum kuruluşları bu tahliye operasyonunda çok çok önemli işlere imza atıyor. İHH büyük işler yaptı.” diyecekti. Antalya İHH için 2017 yılı böyle başlıyordu.

1

      Suriye’den gelen misafirlerimiz ile yıl içinde ilgilenmeye devam ettik. Önce hastalıklar ve yaşlılar ile uğraştık sonrasında okul çağına gelen yavruların eğitimleri ile ilgilendik. Tabi bunların yanında temel ihtiyaçlarınıda unutmadık yıl içerisinde bağışçılarımızın temin ettiği gıda paketleri  ve  adet adak/akika/şükür kurbanı payı dağıtımında bulunduk.  Kış geldi soba kurduk, odun kömür dağıttık. Sokakta kalanlara barınak bulduk.

2

 

Antalya’da yaşayan 200 ü aşkın yetim ailemizle haftalık olarak sosyal aktivite, psikolojik destek ve küçük yavrularımızın sağlam temeller ile büyümesine vesile olmak dallarında profosyonel eğitimciler ile eğitimlerinede önem verdik. Sosyal aktiviteler ile gidip görmek istedikleri yerlere geziler düzenleyerek içlerindeki burukluğu bir nebze olsun gidermeye çalıştık.

3

         Her ay düzenli olarak sponsorlardan gelen bağışları aylık olarak 150 yetim yavrumuza ulaştırdık. Ayrıca dönemsel olarak aylık yatırdığımız yavrularımızın tüm kardeşlerine ve annelerine kıyafet ve ayakkabı çeki dağıtımı yaptık ki bizim istediğimizi değil gönüllerine göre kendi istediklerini giyebilsinler diye.  Aylık gıda paketleri ile ev ihtiyaçlarına yardımcı olurken dönemsel olarak adak/akika/şükür kurban paylarını dağıtarak evlerine et girmesinede aracı olduk.

4

       Antalya içerisinde çalışmalarımız ve faaliyet alanlarımız ile ilgili çeşitli kurum kuruluş üniversite okullarda konferanslar verdik. Antalya’daki mülki amirler, siyasi parti liderleri ve diğer stklara ziyaretlerimiz oldu gündemde tutmamız gereken konular üzerine istişarelerimiz çok verimli geçti.

5

 

 

         Arama kurtarma ve acil yardım ekibimiz yıl içerisinde kendisini yeni teknikler ile geliştirmek için birçok faaliyet gösterdi. Okullarda birçok tatbikat gösterisi ile bilinçli nesiller bilinçli toplumlar oluşsun diye ellerinden geleni yaptılar. Birçok boğulma vakasında su altı ve su üstü arama, yangınlarda destek ekip hatta dağda bayırda otlarken mahsur kalmış birçok küçük baş hayvanı kurtarma operasyonunda akla hep Antalya İHH arama kurtarma birimi geldi.

         Antalya İHH Acil Yardım ve Arama Kurtarma birimimiz İHH insani yardım vakfının her türlü çağrısına cevap vererek gerek toplu yapılan eğitim faaliyetlerine gerekse acil yardım faaliyetlerine katkıda bulundu.

         Bosna katliamının yıl dönümünde ‘’MOTOBOSNA’’ faaliyetine 5 motor ile katılım sağladılar.

6

 

 Genç İHH olarak yıl içerisinde kitap okumalarıyla, üniversite ve liselerle yaptığı çalışmalarla Antalya’da daha fazla gence ulaşmak için çalıştı. Kim var diye sorulduğunda ben varım diyen bir gençliğin inşası için ‘’BİR OLAY BİR ŞAHSİYET’’ konferanslarıyla gençliğin şuurlu yetişmesinde bir adım attı. Sabah namazlarıyla bir araya gelenlerin içlerini ısıtacak bir tas çorba ikram ederek sadece yardımda değil vefa örneği oldu.

7

        

 

Antalya İHH Derneği olarak İHH İnsani Yardım Vakfının yurt dışında sürdürdüğü yardım faaliyetlerine de katkıda bulunduk.

Antalya olarak 2017nin hemen başında bağışçılarımızın bağışladığı sebze, un, ve sıfır kıyafet yüklü 6 tırımızı farklı günlerde Suriye kamplarında yaşayan mülteciler için sınıra yolladık. Bunun yanında gelirini üstlendiğimiz ve Suriye Şemmarin kampının 1 yıllık giderinin 4/1 ni karşıladık. Acil durumlarda arama kurtarma birimimiz Suriye kamplarında gece gündüz demeden çalışmak ve yardım faaliyetlerinde bulunmak için günlerce kamplarda kaldılar. Yıl içerisinde bağışçılarımızdan gelen nakdi bağışlarınızda İHH İnsani Yardım Vakfının hesaplarına Suriye çalışmalarında kullanılmak üzere yollandı.

Yurtdışı yardım faaliyetlerimiz Kurban ve Ramazan bayramlarında da devam etti. Birçok ülkede gıda paketi dağıtımı için yapılan bağışları yerlerine ulaştırdık.  Kurban döneminde sizlerden gelen kurban bağışlarını yurtiçi ve yurtdışında ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.

8

 İHH insani yardım vakfının Pakistan’da bulunan ve vakfın en büyük yetimhanelerinden olan Sargoda yetimhanesinin 1 yıllık giderinin bir kısmını karşılarken oradaki yavrularımızın tebessümleri ve dualarına talip olduk.

Bu yıl içerisinde 2016 yaptırmaya talip olduğumuz Filipinler/Moro’da inşa edilen Hatice’tül Kübra yetimhanemizin bağışlarını bitirdik. İnşallah 2018 yılı içerisinde açılışı yapılacak. Aynı kompleks içerisinde inşasına başladığımız cami inşaatımız hızla devam etmekte.

9

 Kanayan yaramız Arakan için sizlerden gelen bağışlar Bangladeş’te yaşayan mülteci kamplarına ulaştırıldı. Başkanımız Mehmet YILDIRIM’ında içerisinde bulunduğu yardım ekibi 4 gün boyunca Bangladeş’te Arakan’lı kardeşlerimizin yalnız olmadıklarını göstermek için Bangladeş’te acil yardım çalışmalarına katıldılar. Yardım götürüp selam ve dua getirdiler.

10

 İsrail, Gazze’yi abluka ve ambargo altında tutmaya, Filistinli gençleri sokak ortasında öldürmeye ve Mescid-i Aksa’yı taciz etmeye devam ediyor. Binlerce kişi, Mavi Marmara saldırısının 7. yıl dönümünde “Özgür Kudüs” için Antalya’da basın açıklaması gerçekleştirdi.

Filistin, Kudüs ve Gazze için gelen bağışlar bizim aracılığımızla İHH İnsani Yardım Vakfı hesaplarına yatırılarak  oradaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.  

 11

 

Afika ülkelerinde yaşanan kuraklık ve sefalete Antalya halkı duyarsız kalmadı. Gerek gıda yardımları gerekse barınma ve kuraklığı karşı su yardımları için destek oldular. Tabi bu yardımların en başında gelen sağlık faaliyetleri için yardımda bulunan bağışçılarımızın bağışlarını yerlerine ulaştırdık. Afrika’da İHH İnsani Yardım Vakfının en çok önem verdiği katarakt projesindede maddi olarak desteklerimizi sürdürdük.

Balık yemeği değil balık tutmayı öğretmeye çalıştığımız yetim ailelerimizin destek prolerinden olan keçi projesinede destek olduk. Yurt dışındaki yetim ailelerimize keçi alım projesiyle kendi ihtiyaçlarını giderme konusunda onlara mihmandarlık yaptık.

12

 

Sizlerin destekleri ile yurt içinde ve yurt dışında İHH İnsani Yardım Vakfı ile birlikte ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam ediyoruz.

İyilik her zaman her yerde

Selam ve dua ile

Antalya İHH

Facebook'da Paylaş