Yetim

Ailelerini kaybeden, sahipsiz ve korumasız kalan yetimlerin çoğu İslam coğrafyası üzerinde bulunuyor. İnsan kaçakçılığı, çocuk askerliği, çocuk işçiliği, organ mafyası, madde bağımlılığı, suç örgütleri, fuhuş ve dilenci şebekeleri bu korumasız çocukların karşılaşabileceği tehditlerden bazıları. Kötü amaçlı kuruluşlar ise sahipsiz kalan milyonlarca yetim çocuğa Müslüman ülkelerde bile ulaşıp onları kendi çıkarları için kullanıyor.

İHH olarak onlarca ülkedeki yüz binlerce yetime sahip çıkmaya gayret ediyoruz. Büyüyüp kendi ayakları üzerinde duruncaya kadar yetimlere destek olmak; barınmadan sağlığa, eğitimden gıdaya her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için durmaksızın çalışıyoruz. İstiyoruz ki kendi topraklarında, kültürlerinden kopmadan, yakınlarının yanında kimseye muhtaç olmadan yaşasınlar. Ebeveynlerini kaybetmiş ve akrabaları yanında yaşamaları mümkün olmayan yetimler için kendilerini aile ortamında hissedecekleri yetimhaneler inşa ediyoruz.

Dört bir yandaki 50 ülkede ve Türkiye’de 77 şehirde bulunan 119 bini aşkın yetim çocuğun her ay düzenli bakımını üstleniyor; eğitim, sağlık, gıda, barınma gibi konularda onlara destek veriyoruz. Her yıl ise 120 ülkedeki 800 bin yetime dönemsel yardım ulaştırıyoruz.

Ben de yetimlere destek vermek istiyorum

Yetimlerin ihtiyacı nasıl karşılanıyor?

Yetimlerin yılın her vakti eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma gibi ihtiyaçlarını karşıladığımız, bayramlarda gülücükleri eksik olmasın diye yeni elbiseler hediye ettiğimiz, güvenli ortamlarda büyümeleri için yetimhaneler açtığımız yetim çalışmalarını yürütebilmek adına geliştirdiğimiz birkaç yöntem bulunuyor. Bunlar:

Yetim Sponsorluk Sistemi.

Bu sistemle bir kişi, aile, kurum, arkadaş grubu, sınıf veya okul bir yetime sponsor olabiliyor; aylık 150 lira bağışlayarak sponsoru olduğu yetimin eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma ihtiyaçlarına önemli bir katkı sağlayabiliyor. Siz de yetimlere düzenli destek olarak hayatlarını değiştirebilirsiniz.

13 ülkede 38 yetimhane, 1 Eğitim Köyü ve 1 Eğitim Merkezi

İHH Neden Yetimhane Kuruyor?

İHH yetimhaneleri, yetimlerin barındığı yapılar olmanın ötesinde bir vazife görüyor. Çoğu zaman stratejik öneme sahip yetimhaneler bölgenin gerektirdiği şartlar doğrultusunda inşa ediliyor. Müslümanların baskı gördüğü ülkelerde öğrenciler devlet okullarında kendi dillerinde eğitim alamıyor ve İslami eğitim alma imkânı bulamıyor. İHH’nın bu bölgelerde yaptığı yetimhaneler hem barınma hem de eğitim ihtiyacını karşılıyor. Büyük deprem sonrası Pakistan’da inşa edilen yetimhaneler, yetim kalan çocukları kötü amaçlı kuruluşlar ve suç örgütlerinin tasallutundan korumak amacı taşıyordu. Günümüzde eğitim merkezlerine dönüşmüş olan İHH yetimhane ve kolejleri, Pakistan’ın seçkin eğitim kurumları arasında yer alıyor. Etiyopyalı yetimlere ve yetim ailelerine eğitim desteği vermek için Barbaros Eğitim Merkezi’ni inşa ettik. Merkezde bulunan konferans salonunda çeşitli konularda eğitimler verilirken, bilgisayar ve terzilik atölyeleriyle yetim aileleri için kalkındırma projeleri uyguluyoruz. Ayrıca yetimlerin okul derslerine yardımcı kurslar ve sosyal etkinlikler içeren yaz kampları düzenliyoruz.

BİR YETİME SPONSOR OL

Yetim Dayanışma Günlerihttps://antalyaihh.org.tr/bagis/

İHH’nın organizasyonuyla her yıl Türkiye’den yola çıkan gönüllü ekipler dünyanın dört bir yanındaki yetimleri ziyaret ediyor, yardımlar yapıyor, yetimhaneler açıyor, çalışmaları yerinde denetliyor, yetimleri sevindirip ihtiyaçlarını karşılıyor. Her yıl tekrarlanan bu iyilik seferberliğine Yetim Dayanışma Günleri diyoruz. Yetim Dayanışma Günleri, yıl içerisinde yetimler için düzenlediğimiz en önemli faaliyetlerimizden biri. 2020 yılında 10’uncusu düzenlenen Yetim Dayanışma Günleri’nde Türkiye dâhil 25 ülkede, 236 proje gerçekleştirdi. Türkiye’de çeşitli şehirlerde 18 proje hayata geçirdi. Uygulanan projelerden 91.548 kişi faydalandı.

Gerçekleştirilen projeler arasında;

  • Yetim ailelerine ev eşyası alımı
  • Yetimhanelerin tadilat masraflarının karşılanması
  • Meslek edindirme kursları ile yetim ailelerine mesleki eğitim
  • Yetim ailelerine dükkan açılması, balıkçı teknesi, dikiş makinesi veya yetiştirebilecekleri hayvan alımı
  • Sağlık taramalarının yapılması
  • Maddi durumu iyi olmayan yetimlerin evlendirilmesi
  • Kırtasiye ve kitap ihtiyaçlarının giderilmesi
  • Piknik, uçurtma şenlikleri gibi eğlence programları düzenlenmesi gibi yüzlerce faaliyet var.
Facebook'da Paylaş