MAVİ MARMARA BASIN AÇIKLAMASI

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Âyetlerimizi göstermek için, kulunu geceleyin Mescid-i Haram’dan, etrafını mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya yürüten Allah, Sübhan’dır (bütün noksanlıklardan münezzehtir). Muhakkak ki O, en iyi işiten, en iyi görendir.İSRA 1

İsrail, Gazze’yi abluka altında tutmaya, Filistinli gençleri sokak ortasında öldürmeye, Müslüman liderleri hukuksuzca tutuklamaya, Mescid-i Aksa’yı taciz etmeye devam ediyor. Mavi Marmara gemisinin de aralarında bulunduğu Özgürlük Filosuna yapılan saldırının 7. yılında, yeniden Kudüs davasını unutmadığımızı haykırmak için buradayız. Dünyanın 35 farklı ülkesinden 700 gönüllünün katıldığı küresel vicdanın sesine karşı İsrail’in giriştiği bu korsanlık nedeniyle, 10 kardeşimiz şehit olurken, 50’den fazlası da yaralanmıştı.

Aradan geçen zamana rağmen Mavi Marmara dünya gündeminden hiç düşmediği gibi mağdurların yürüttüğü hukuki mücadele, önümüzdeki dönemde de gündemde kalacağını göstermiştir. Batının bu güne kadar savunmuş olduğu ne kadar değer varsa hepsini yerle bir etmiş olan İsrail’e karşı uluslararası alanda yükseltilmiş olan hukuki ve insani mücadele daha bir kararlılıkla sürmektedir.
Bu, bir Türkiye-İsrail sorunu olmadığı gibi, bu sadece Filistinlilerin bir meselesi de değildir. Tüm dünyanın vicdan sahibi insanları ile Siyonist işgalciler arasındaki bir varoluş mücadelesidir. Mavi Marmara’nın misyonunu ısrarla daraltmaya çalışan ve onu iki taraf arasındaki siyasi bir çekişmeye indirgeyen tüm yaklaşımların yanlış olduğunu özellikle vurguluyoruz. Yedinci yılında Mavi Marmara bize bir kez daha ezilen Filistin halkının davasını, Kudüs’ün mahzun konumunu ve hepsinden önemlisi Ortadoğu’daki Siyonist işgalin çirkinliğini daha gür bir sesle haykırmaktadır.

Mavi Marmara bir yardım misyonu idi, sivildi, evrenseldi, meşru idi, Filistin halkının yanında işgalcinin karşısında idi, Kudüs’ün kurtuluşuna giden kutlu yürüyüşte bir basamak idi ve hepsinden önemlisi bir şahitti. Bundan dolayıdır ki, Mavi Marmara, katliamının bu yıldönümü sadece Türkiye’de değil başta Gazze olmak üzere dünyanın pek çok yerinde aynı coşku ile anılmaktadır.
Katliamdan bu yana geçen bazı olumlu gelişmelere rağmen, hayatını kaybetmiş kardeşlerimizin katillerinin hala serbest olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Dolayısı ile Türkiye halkı ve mağdurlar olarak bizlerin temel şartlarından biri hala gerçekleşmiş değildir. O da, katillerin hak ettikleri cezayı almalarıdır.
Şimdi Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermenin vaktidir. İsrail zulmüne bütün dünya göz yummuşken şimdi yeniden sesimizi yükseltmenin, İsrail’in yaptığı zulümleri hatırlamanın ve hatırlatmanın vaktidir diyoruz.

Mavi Marmara niçin önemlidir. Çünkü – Mavi Marmara Kudüs – Filistin mücadelesinin bir parçasıdır. Amacı ablukanın kalkmasıdır. Ablukanın kalkması için sorumluluğumuz devam etmektedir. Siyonistlere göre İsrail’in amacına uygun tek çözüm “Mavi Marmara’yı tarihten silmek, üzerini örtmek, hafızalardan çıkarmak ve unutturmak”tır. Ama biz bunu unutturmayacağız.
Gazze Özgürlük Filosu’nun tüm bileşenleri olarak ve Mavi Marmara’da buluşan tüm cesur, iyi yürekler adına 10 şehidimizi, yeryüzündeki zulme karşı direnen tüm gençleri ve çocukları, şu an dünyadaki tüm kriz bölgelerinde canı pahasına çalışan tüm insani yardım gönüllülerini bir kez daha selamlıyoruz.
Bizlerden rahatsız olan ve bizleri kendileri önünde ayak bağı görenlerin “Ak Partinin bu radikal İslamcılarla da yani Mavi Marmara’daki manyak tipler, kafadan İsrail düşmanı kafadan batı düşmanı kafadan her şeye düşman tiplerle Tayyip Bey yollarını ayırması lazım, Amerika’yla ilişkilerini yoluna sokup artık bu işlere bakmamız lazım gerekir diye düşünüyorum.”
diyen tipler bizleri yıldıramaz, pasifize edemez. Onlar ağızlarıyla makam kapma peşindeyken, bizler yol yürüme sevdalıları olarak arkamıza bile bakmayız. Onlar konuşurlar, biz yaparız. Onlar bizim bu dünyadan kam aldığımızı, beklentimiz olduğunu sanarak konuşurlar ama biz serdengeçtiler olarak Filistin davasını ana davamız edindik.
Kudüs bizim canımız, ciğerimizdir. Kudüs biz, Biz Kudüsüz. Eti tırnaktan ayrı görenler için evet biz manyağız ve Kudüs sevdamız bizi manyak olarak yaşatmaya devam edecek inşallah.

 

Dünya tarihinde üç önemli gemi vardır. Nuh(as)’un gemisi, Titanic ve Mavi Marmara. Bu gemileri kimse perdeleyemez, Bu gemilerin her biri ayrı fonksiyonlarıyla yüzmeye, dünyaya mesaj vermeye devam ediyor. Mavi Marmara barışın, özgürlüğün sembolü olarak yüzüşünü devam ettirmektedir. Mavi Marmara’nın başlattığı yürüyüş, ezilen halkların özgürlüğü, Kudüs’ü özgürleştirecek büyük yürüyüşün işaret fişeğini oluşturuyor.“Artık demir almak günü gelmişse zamandan,
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan” demeyip bu geminin maluma doğru yol aldığını bütün dünya görecek ve şahid olacaktır Allahın izniyle. mavi marmara 2

MAVİ MARMARA’YI UNUTMAYACAĞIZ VE ASLA UNUTTURMAYACAĞIZ İSRAİL
Çünkü Mavi Marmara Mescid-i Aksa, Kudüs-Filistin özgürlük mücadelesinin bir parçasıdır.Çünkü Gazze hâlâ abluka altında, Filistin toprakları ve Kudüs işgal altında, Mescid-i Aksa ise mahzundur. Çünkü Kudüs’ün Muhafızları, Filistin şehitlerinin yetimleri, yetim anneleri, Filistin halkı, onurlu direnişlerini sürdürmek için İsrail’in her türlü zulmüne direnmektedir.Çünkü siz zalimsiniz ve tüm yeryüzünü zalimlerden kurtarmak, Rabbimize ve gelecek nesillere karşı bizim sorumluluğumuzdur.Çünkü, sizin dediğiniz gibi “yaşlılar ölebilir” ama dediğinizin aksine “gençler unutmayacak” bu yolculuğu tamamlayacaklardır.
7. yıldönümünde Gazze Özgürlük Filosu’nun tüm bileşenleri olarak ve Mavi Marmara’da buluşan tüm cesur, iyi yürekler adına 10 ŞEHİDİMİZİ, “İbrahim Bilgen, Ali Haydar Bengi, Cevdet Kılıçlar, Çetin Topçuoğlu, Necdet Yıldırım, Furkan Doğan, Fahri Yaldız, Cengiz Songür, Cengiz Akyüz ve Uğur Süleyman Söylemez Ağabeyimizi,
Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde Deniz Üs Komutanlığı’na bağlı İkmal Destek komutanlığı’na düzenlenen roketli saldırıda ise şehit olan askerlerimiz Kenan Oğuz Arbay, İsmail Kartal, Erol Tavukçu, Serhat Aslan ve Ümit Akbulut ve Erhan Terlemezi,
Filistin ile beraber Suriye, Arakan, Doğu Türkistan, Irak, Afganistan, Çeçenistan ve yeryüzündeki zulme karşı direnen tüm gençleri ve çocukları, şu an dünyadaki tüm kriz bölgelerinde canı pahasına çalışan tüm insani yardım gönüllülerini sevgiyle ve muhabbetle selamlıyoruz. Bizlerin sizi hiçbir zaman unutmayacağımızı biliniz. Her an gönlümüz gerektiği zaman da bedenimizle yanınızda olduğumuzu bilin. Biz sizleri Allah için sevdik ve seveceğiz.
mavi marmara 1

Ya Rabbi sen bütün islam dünyasındaki zayıf kalmış kardeşlerimizi muhafaza buyur, Bu kardeşlerimizin ızdırabının dinmesinde bizleri memur eyle. Bizlere Mavi Marmara yolculuğundaki üretken fikirlerimiz gibi dünya mazlumlarına yardım edebileceğimiz üretken fikirler ve ameller nasib et. Kendi yolunda bizleri istihdam eyle. Yolunu yolumuz kıl. Sıratı Müstakim üzere şu ramazan ayı hürmetine yol almayı naip ve müyesser eyle. Sen Gafursun, Rahimsin. Bizleri bilir ve görürsün. Senin her şeye gücün yeter.
Mavi Marmara Filosu Katılımcıları adına Mehmet yıldırım Antalya İHH Başkanı

Facebook'da Paylaş