Suriye’deki savaş, vahim bir insani krize sebep oldu. 6.6 milyon kişi ülke içinde yerinden edildi. Savaştan kurtulanlar çadırlarda ya da metruk binalarda yaşamını devam ettirmeye çalışıyor. Çadır kentlerde 1.5 milyon insan yaşıyor ve yüzde 80’ini kadınlar ve çocuklar oluşturuyor.

Geçtiğimiz günlerde şiddetli soğuk, yoğun kar ve yağmurdan dolayı 20 bin kişi çadırını terk etmek zorunda kaldı. Bir çocuk soğuktan dolayı hayatını kaybetti. Bölgeye yardımlarımızı hemen ulaştırdık ancak çadırlarda yaşamak daha da zorlaştı.

Bu soruna kalıcı yöntemler bulmak için çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl Briket Ev projemizi hayata geçirdik, 14 bin briket ev inşa ettik ve aileleri yerleştirdik. Acil çözüm olarak kurduğumuz Briket Evler projesi hedefine ulaştı ve artık yeni projemiz için çalışmalara başladık.

720-450px.jpg

Yenilenen projemizle içerisinde tuvaleti, mutfağı, avlusu, temiz su ve elektrik tesisatı, pis su gideri, su deposu, kapı ve pencereleri demirli, beton çatılı 40 metrekare büyüklüğe sahip Yaşam Evleri inşa etmek için kolları sıvadık.

Gelin birlikte çoğu yetim, engelli, yaşlı ve kadınlardan oluşan ihtiyaç sahipleri için Yaşam Evleri inşa edelim. Hem mevsim şartlarından korunabilsinler hem de kendilerine ait bir yuvaları olsun.

Bir evin toplam maliyeti 1800$’dır.

Facebook'da Paylaş